Odkrycia w Trzcinicy a epoka brązu w Europie Środkowej
Przełom III i II tys. przed Chrystusem to czasy wielkich przemian zachodzących w wielu dziedzinach na znacznych terenach Europy Południowej, a także w Kotlinie Karpackiej, czyli w dorzeczu środkowego Dunaju.
Następuje zanik wielkich kultur neolitycznych (o korzeniach sięgających jeszcze początków europejskiego rolnictwa VII/VI tys. przed Chrystusem), wykazujących już w tym okresie wysoki stopień rozwoju ówczesnej cywilizacji młodszej epoki kamienia, do upadku których zapewne niemało przyczyniły się pasterskie plemiona z kamiennymi toporami bojowymi. W ich miejsce powstają nowe struktury osadnicze, poprzedzone zapewne ruchami grup ludzkich podążających w tym czasie głównie z południa na północ. W wyniku tego na znacznych obszarach północnych Bałkanów oraz dzisiejszej Rumunii, Węgier i Słowacji tworzy się u schyłku III tys. przed Chr. rozległa przestrzennie wspólnota kulturowa, tzw. epivučedolska (od obronnego osiedla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta