Czy można stosować stawkę zero, gdy eksport zaczyna się gdzieś w UE
Zdarza się, że firma sprzedająca towary np. do Azji nie rozpoczyna procedury wywozu w Polsce, tylko w innym kraju Wspólnoty. Fiskus uznaje, że w takiej sytuacji dochodzi do dwóch transakcji: wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu
Bardzo utrudnia to zastosowanie zerowej stawki VAT.
Co mówi przepis
Najłatwiej przedstawić ten problem na przykładzie. Załóżmy, że polska firma sprzedaje towary kontrahentowi z Rosji. Są one transportowane przez Litwę, gdzie rozpoczyna się procedura celna wywozu. W takiej sytuacji organy podatkowe odmawiają polskiemu eksporterowi prawa do zastosowania zerowej stawki VAT, nawet gdy posiada dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Dlaczego?
Do niedawna organy opierały swoje stanowisko na art. 13 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT. Do końca marca 2011 z przepisu tego wynikało, że przemieszczenie towarów własnych nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, w przypadku gdy towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika, pod warunkiem że podatnik posiada dokument celny potwierdzający rozpoczęcie procedury wywozu na terytorium kraju.
Organy podatkowe twierdziły zatem, że jeśli podatnik nie ma potwierdzenia rozpoczęcia procedury wywozu wydanego przez polski urząd celny, to transport towarów do innego kraju UE jest wewnątrzwspólnotową dostawą do tego kraju. Nie ma znaczenia, że ostatecznie towary mają trafić poza UE.
Od 1 kwietnia przepis ten został zmieniony. Fiskus w dalszym ciągu prezentuje stanowisko niekorzystne dla podatników, powołując się tym razem na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta