Jak rozpocząć przewozy kolejowe
Licencję mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy gwarantują uczciwe prowadzenie działalności, mają odpowiednie środki finansowe, dają rękojmię bezpieczeństwa ruchu kolejowego, dysponują odpowiednim taborem oraz zapewniają możliwość zadośćuczynienia z tytułu ewentualnej odpowiedzialności cywilnej
Często gdy potencjalny przedsiębiorca myśli się o założeniu biznesu, bierze pod uwagę branżę transportową. Nic w tym dziwnego. Bez możliwości swobodnego pokonywania odległości przez ludzi i towary nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania współczesnej gospodarki. Jednak większość osób wybiera transport samochodowy.
Zdecydowanie z boku stoi transport kolejowy. Tymczasem rozpoczęcie działalności gospodarczej w tym zakresie jest możliwe, choć spełnić trzeba dość wyśrubowane wymagania. Właściwe przepisy dotyczące procedury licencjonowania transportu kolejowego znajdziemy w ustawie z 28 marca 2003 o transporcie kolejowym.
Zdobądź dokument
Przede wszystkim działalność gospodarcza polegająca na wykonywaniu przewozów kolejowych osób lub rzeczy podlega licencjonowaniu. Oznacza to, że jest ona reglamentowana. Nie można rozpocząć jej wykonywania bez uprzedniego zdobycia licencji – dokumentu stwierdzającego, że dany podmiot spełnia ustawowe warunki do wykonywania tego typu działalności.
Licencję, co do zasady, wydaje się na czas nieokreślony. Jednak w razie zawieszenia lub cofnięcia licencji z powodu niespełniania wymagań dotyczących wiarygodności finansowej prezes Urzędu Transportu Kolejowego (organ właściwy do udzielania, odmowy udzielania, zmiany, zawieszania lub cofnięcia licencji) może wydać licencję tymczasową na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta