Koszty transakcyjne w obrocie bezgotówkowym będą niższe
Nowe reguły gry na rynku usług płatniczych zwiększą przejrzystość transakcji, obniżą ich ceny i wzmocnią konkurencyjność. To główne korzyści dla klientów sektora finansowego z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych
Od 24 października, czyli od wczoraj, za sprawą wejścia w życie ustawy o usługach płatniczych ich świadczenie stało się w Polsce działalnością regulowaną, objętą nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.
Ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego postanowienia unijnej dyrektywy PSD (dyrektywy 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 listopada 2007).
O ile w większości krajów Unii Europejskiej funkcjonuje ona od pewnego już czasu, o tyle w Polsce stanowi pierwszą próbę systemowego uregulowania rynku usług płatniczych. Dzięki wdrożonej regulacji polskie zasady obrotu bezgotówkowego stają się coraz bliższe unijnym standardom.
Dla kogo przepisy
Przepisy ustawy odnoszą się do dostawców oraz odbiorców usług płatniczych, czyli do większości podmiotów działających na rynku finansowym. Objęte są nimi zarówno instytucje finansowe, świadczące usługi płatnicze (m.in. banki, instytucje kredytowe i płatnicze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe), jak i podmioty gospodarcze czy klienci indywidualni korzystający z usług w charakterze płatnika bądź odbiorcy.
Zakres usług płatniczych oferowanych na polskim rynku obejmuje różne rodzaje transferów pieniężnych. Zgodnie z art. 3 ustawy należą do nich m.in. wpłaty i wypłaty gotówki, przelewy, zlecenia stałe, płatności kartą, przekazy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta