Innowacyjność jest dla Polski koniecznością
Mamy jeszcze dużo do zrobienia, by współpraca biznesu i świata nauki była naprawdę efektywna. Polski przedsiębiorca chcący inwestować w badania i rozwój ma przed sobą trudną drogę, mimo że płyną do nas środki unijne na ten cel
Sektor prywatny w Polsce wciąż stroni od finansowania przedsięwzięć naukowych – mówi „Rz" prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Większość dużych firm w naszym kraju inwestuje w badania w Europie Zachodniej i USA. Polskie ośrodki naukowe, będąc dopiero na progu budowania nowoczesnej infrastruktury badawczej, z ogromnym trudem pozyskują zainteresowanie ze strony sektora prywatnego.
– Przedsiębiorcy boją się inwestycji w ryzykowne przedsięwzięcia, a za takie uznaje się prace badawcze, których efektów nie da się przecież zagwarantować i na które w związku z tym nie sposób pozyskać kredytu z banku – dodaje w rozmowie z „Rz" Izabela Banaś, zastępca dyrektora Zespołu Badań i Rozwoju Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Dlatego konieczne jest wspieranie takich działań z funduszy europejskich i budżetu państwa.
Daleko z tyłu
Trudności związane z inwestowaniem w naukę widać po wynikach rankingów innowacyjności, w których nasz kraj zajmuje miejsca daleko poza czołówką. Mimo że według Instytutu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta