Gdy trzeba wyburzyć, aby wybudować
Obecnie organy skarbowe uznają, że stratę powstałą w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego ujmuje się w kosztach jednorazowo. W niektórych sytuacjach może ona jednak wpływać na koszt wytworzenia
- Podatnik jest właścicielem budynku pełniącego funkcję hali produkcyjnej w prowadzonej przez niego działalności. Budynek ten jest środkiem trwałym i podlega amortyzacji. W jego miejscu podatnik zamierza jednak wybudować nową halę produkcyjną, przez co dokonuje likwidacji starego środka trwałego. Wyburzono znaczną część starej hali, zachowane zostały jedynie fragmenty. Czy wartość nie w pełni umorzonego środka trwałego, w miejsce którego powstaje nowy środek trwały, można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy też należy zwiększyć wartość początkową nowej hali o niezamortyzowaną część hali likwidowanej? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Wnioskując a contrario z tego przepisu, straty w środkach trwałych w części niepokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jednocześnie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta