Traktat ze Stanami jest już podpisany
Postanowienia nowej polsko-amerykańskiej umowy dotyczące podatku u źródła będą stosowane od następnego miesiąca po tym, w którym nastąpi wymiana not. Pozostałe zapisy – od 1 stycznia następnego roku
W środę, 13 lutego 2013 r. została podpisana w Warszawie nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Wejście w życie umowy będzie poprzedzone procesem ratyfikacyjnym. Po stronie polskiej umowa zostanie ratyfikowana w drodze ustawy. Po stronie amerykańskiej ratyfikacji umowy dokona prezydent za zgodą Senatu. Proces ratyfikacji zakończy wymiana not dyplomatycznych pomiędzy państwami. Nowa umowa zastąpi obowiązującą od ponad 37 lat umowę z 8 października 1974 r.
Najlepiej porównać z Węgrami
W przeciwieństwie do starej umowy, wzorowanej na Konwencji Modelowej OECD z 1963 r., nowa umowa wzorowana jest zasadniczo na amerykańskiej konwencji modelowej z 2006 r. W związku z tym tekst umowy znacznie odbiega od innych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę, co może w praktyce powodować wiele wątpliwości interpretacyjnych.
Przy wykładni postanowień nowej umowy pomocny może być komentarz do modelowej konwencji amerykańskiej z 2006 r., opracowany przez amerykańskie władze skarbowe. Być może, zanim umowa wejdzie w życie, zostaną opublikowane, uzgodnione przez obie strony umowy, wyjaśnienia co do sposobu rozumienia jej poszczególnych postanowień, tak jak miało to miejsce w przypadku umowy amerykańsko-brytyjskiej, czy amerykańsko-szwajcarskiej.
W procesie wykładni postanowień umowy pomocne mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta