Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wstrzymanie budowy trzeba ewidencjonować

25 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Wiesława Moczydłowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Kryzys gospodarczy oraz problemy z płynnością finansową w przedsiębiorstwach mogą być powodem czasowego zawieszenia prowadzonych przez nie inwestycji bądź ich zaniechania. Decyzje takie mają swoje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych

Środki trwałe w budowie to istotna kategoria rzeczowych aktywów trwałych. Zalicza się do nich środki trwałe, które są w trakcie budowy, montażu lub podlegają ulepszeniu (modernizacji, rozbudowie, rekonstrukcji).

W konsekwencji oznacza to, że ich wartość to ogół kosztów (nakładów) w związku z prowadzonymi inwestycjami rzeczowymi. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) środkami trwałymi w budowie są zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Do ewidencji nakładów ponoszonych w okresie budowy środka trwałego służy konto księgowe 080 „Środki trwałe w budowie".

Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości koszt wytworzenia środków trwałych w budowie obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich sfinansowania i związane z nim różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.

Do kosztów wytworzenia danego środka trwałego w budowie zalicza się zatem wszystkie koszty bezpośrednio i pośrednio związane z budową środka trwałego, poniesione przez jednostkę do dnia bilansowego lub do dnia przyjęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament