Gdy osoba prawna staje się udziałowcem spółki osobowej
Aktywa finansowe powstałe na skutek wniesienia aportu w postaci środka trwałego należy, co do zasady, wycenić w cenie nabycia
Wśród wielu konfiguracji organizacyjno-prawnych, jakie można zastosować w działalności gospodarczej, są również i takie, gdzie spółki kapitałowe prawa handlowego zawiązują spółkę osobową. Może to być podyktowane zamiarem prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia (np. dwie spółki z o.o. o budowlanym profilu działalności powołują spółkę jawną w celu wybudowania i najmowania lokali użytkowych), bądź też względami podatkowymi.
Spośród tej drugiej grupy szczególnie często wykorzystywana jest struktura składająca się ze spółki komandytowej oraz spółki z o.o., w której komplementariuszem tej pierwszej jest spółka z o.o., zaś komandytariuszami są osoby fizyczne. Skąd bierze się popularność takiego rozwiązania? Otóż takie skonfigurowanie biznesu pozwala obecnie na połączenie liniowego opodatkowania będących osobami fizycznymi komandytariuszy, przy jednoczesnym ograniczeniu ich odpowiedzialności do wysokości sum komandytowych.
Obowiązek z ustawy
Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest to, że zarówno spółka kapitałowa, jak i spółka osobowa, w której ta pierwsza posiada udziały, są podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia ksiąg rachunkowych w rozumieniu ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Nie ma możliwości, by spółka jawna czy cywilna, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta