Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za co księgowy może trafić do więzienia

25 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Bojar
WYSOKOŚĆ KAR ZA WYKROCZENIA I PRZESTĘPSTWA SKARBOWE
źródło: Rzeczpospolita
WYSOKOŚĆ KAR ZA WYKROCZENIA I PRZESTĘPSTWA SKARBOWE

Grzywna lub kara pozbawienia wolności grozi między innymi za nieprowadzenie ewidencji, prowadzenie ich wbrew przepisom lub podawanie nierzetelnych danych

Na księgowym jako osobie prowadzącej księgi rachunkowe jednostki spoczywa duża odpowiedzialność. Podstawowym obowiązkiem księgowego jest prowadzenie ksiąg rachunkowych w sposób zgodny z ustawą o rachunkowości. Księgi powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco, ponieważ na ich podstawie sporządza się sprawozdania finansowe, deklaracje podatkowe, sprawozdania do GUS, NBP i innych instytucji.

Niewątpliwie prowadzenie rachunkowości każdej spółki jest trudnym zadaniem, a konsekwencje ewentualnych błędów popełnionych przez księgowych mogą być bardzo poważne.

Jeśli księgowy popełni błąd z winy umyślnej, to może ponieść odpowiedzialność przewidzianą w kodeksie karnym skarbowym. O winie umyślnej można mówić wtedy, gdy sprawca miał zamiar popełnić czyn zabroniony i godził się na to. Jeśli księgowemu udowodni się, że jego działanie było celowe, zamierzone, świadome, z zamiarem oszukania, to grozi mu kara.

Kodeks karny skarbowy przewiduje różny katalog kar w zależności od tego, czy mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym czy też wykroczeniem skarbowym.

Jak klasyfikować

Przestępstwem skarbowym jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Natomiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament