Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Były podstawy do żądania nadpłaty

25 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Krzysztof Dyba
źródło: Rzeczpospolita

Przed 22 kwietnia 2010 r. wniesienie aportu do spółki kapitałowej było wyłączone z podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy podlegało VAT

W czerwcu 2006 r. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, w drodze ustanowienia nowych udziałów. Nowe udziały objął jeden wspólnik (spółka z o.o.) w zamian za gotówkę oraz za wkład niepieniężny w postaci własności działki i wymagalnej, niespornej wierzytelności.

Od podwyższenia odprowadzono nieco ponad 50 tys. zł podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Na początku 2010 r. podatniczka złożyła jednak wniosek o stwierdzenie nadpłaty i zażądała zwrotu dużej części zapłaconego PCC.

Fiskus odmówił. Uznał, że w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. czynność prawna polegająca na zmianie umowy spółki podlegała opodatkowaniu PCC. Nie była to bowiem czynność objęta obowiązkiem podatkowym w VAT. Zwolnienie z VAT obejmowało jedynie wniesienie wkładu niepieniężnego do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament