Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekordowe rezerwy walutowe

25 lutego 2013 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
Największymi rezerwami walutowymi dysponują kraje, które mają trwale dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących  lub nie mają w pełni płynnych walut. Od kilku lat rekordzistą pod tym względem są Chiny.
źródło: Rzeczpospolita
Największymi rezerwami walutowymi dysponują kraje, które mają trwale dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących lub nie mają w pełni płynnych walut. Od kilku lat rekordzistą pod tym względem są Chiny.

Interwencje banków centralnych na rynkach walutowych nie przyspieszyły akumulacji ich rezerw.

Według najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, na koniec III kwartału ub.r. wartość rezerw walutowych banków centralnych sięgała rekordowych 10,8 bln dol. W ciągu zaledwie pięciu lat instytucje te powiększyły swoje rezerwy o połowę.

To oznacza, że co kwartał globalna wartość rezerw dewizowych – czyli znajdujących się w rękach banków centralnych walut obcych, zagranicznych papierów wartościowych i złota – przyrastała średnio o 2,6 proc. Zdecydowanie szybciej niż wielkość światowej gospodarki (rosła ona w tempie około 0,75 proc. na kwartał) czy poziom cen (1 proc. na kwartał). Tuż przed wybuchem globalnego kryzysu gospodarczego tempo akumulacji rezerw było jednak jeszcze większe: w latach 2003–2007 ich wartość zwiększała się co kwartał średnio o 5,3 proc.

Rezerwy jak polisa

W poprzednich sześciu latach rezerwy rosły o około 2,1 proc. na kwartał, a więc nawet wolniej niż ostatnio. Ale na lata 1997–2002 przypadł kryzys azjatycki, a niedługo później kolejny, związany z bańką na rynku spółek internetowych w USA. Dane MFW wyraźnie więc pokazują, że przyspieszenie akumulacji rezerw następowało  w okresach prosperity, natomiast spowolnienie w czasach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament