Wierzyciel ma prawo żądać ustalenia rozdzielności majątkowej dłużnika
Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, to wierzyciel może prowadzić egzekucję jedynie z majątku osobistego zobowiązanego. Trzeba się więc zastanowić, co zrobić, by jednak odzyskać dług?
Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dokonana w 2005 roku wprowadziła generalną zasadę, zgodnie z którą za zobowiązania odpowiada ten małżonek, który je zaciągnął. W efekcie wierzyciel może zaspokoić się tylko z majątku osobistego swojego dłużnika.
Dostęp wierzyciela do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka jest utrudniony i możliwy jedynie wówczas, gdy wierzyciel wykaże w postępowaniu sądowym, że zobowiązanie, z którego wynika jego należność, zostało zaciągnięte za zgodą małżonka.
W praktyce obrotu gospodarczego przedsiębiorcy bardzo rzadko dbają o to, aby przed zawarciem określonej umowy ze swoim kontrahentem uzyskać pisemną zgodę jego małżonka na dokonanie tej czynności, zwłaszcza gdy z określonym przedsiębiorcą jest się w stałych stosunkach gospodarczych, współpraca jest długofalowa i do tej pory nie było żadnych problemów z bieżącymi płatnościami.
Na czym polega problem
Zgodnie z art. 41 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może prowadzić egzekucję jedynie z majątku osobistego dłużnika, w skład którego wchodzą:
- majątek posiadany przez dłużnika przed zawarciem małżeństwa,
- przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia lub darowizny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta