Bez straty pensji, gdy w firmie wyłączą prąd
Na czas przestoju szef może powierzyć podwładnemu inną odpowiednią pracę, za której wykonanie otrzyma wynagrodzenie przewidziane za to zajęcie
Nie powinno być ono niższe niż to, które wynika z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony – 60 proc. wynagrodzenia. Natomiast, gdy przestój nastąpił z winy zatrudnionego, dostanie wyłącznie pieniądze przewidziane za wykonaną pracę.
Bez terminu
Jednostronnie szef może zdecydować o przeniesieniu podwładnego do innej pracy, jeżeli przestój uniemożliwił normalne świadczenie zadań przez niego (art. 81 § 3 k.p.). Jeżeli szef przeniesie pracownika, jest to dla niego wiążące. Następuje w trybie polecenia i nie wymaga zgody zatrudnionego.
Wolno ją przekazać ustnie lub pisemnie. Pracodawca może przenieść do innej pracy bez względu na przyczynę przestoju, tj. jest niezależne od tego, czy nastąpił on z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, czy spowodował go pracownik lub czynniki zewnętrzne (np. pogoda). Ponadto okres, na jaki można dać inne zajęcie, nie jest ograniczony żadnym terminem. Szef może w ten sposób powierzyć je nawet na ponad trzy miesiące.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 17 stycznia 1978 r. (I PRN 178/77)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta