Sąd przyznaje rację zwolnionemu i czeka na niego dawna posada
Po orzeczeniu o przywróceniu do pracy podwładny ma siedem dni na to, aby zadeklarować szefowi gotowość objęcia dawnego stanowiska
Pracownik, z którym rozwiązano umowę o pracę w sposób nieuzasadniony lub z naruszeniem przepisów, może w sądzie domagać się uznania te- go wymówienia za bezskuteczne. Niezadowolony zwolniony podwładny upomni się o odszkodowanie lub przyjęcie na etat na poprzednich warunkach.
Jaka reakcja
Jeśli sąd ustali, że wypowiedzenie rzeczywiście było nieuzasadnione lub niezgodne z przepisami, przystanie na żądanie podwładnego i przywróci go do pracy. Może się jednak zdarzyć, że uzna, iż taki powrót jest niecelowy lub niemożliwy. Wtedy orzeknie wbrew woli pracownika o odszkodowaniu.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje liczne przykłady niecelowości objęcia dawnej posady. Są wśród nich:
∑ niewykonywanie poleceń przełożonych i wynikająca stąd sytuacja konfliktowa (wyrok z 1 grudnia 1999 r., I PKN 422/99),
∑ poważny konflikt między pracownikiem a jego przełożonym (wyrok z 3 kwietnia 1997 r., I PKN 63/97),
∑ wielokrotna nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika oraz używanie alkoholu w pracy (wyrok z 13 listopada 1997 r., I PKN 343/97),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta