Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widzialna jedność Kościoła

24 grudnia 1996 | Świat | GG

Trwający od półtora tysiąca lat spór teologiczny, który dzielił dwa Kościoły -- katolicki i ormiański zakończył się 13 grudnia br. w Watykanie. Konflikt był przyczyną schizmy, jaka dokonała się po Soborze w Chalcedonie w 451 r. i oderwała Ormian od Kościoła powszechnego.

Widzialna jedność Kościoła

Grzegorz Górny

Po piętnastu wiekach Jan Paweł II oraz katolikos Garegin I podpisali wspólną deklarację, która otwiera drogę do zjednoczenia obu Kościołów.

Przez większą część swojej historii Ormianie znajdowali się pod różnymi okupacjami, m. in. Persów, Seldżuków, Arabów, Mongołów czy Otomanów. Zaborcy ci byli przeważnie wyznawcami islamu. W tych trudnych czasach ostoją ormiańskiej tożsamości był tamtejszy Kościół, a jego katolikos uznawany był przez wszystkich rodaków za duchowego przywódcę narodu. Połączenie tożsamości religijnej i narodowej zaowocowało m. in. tym, że do dziś członkiem Kościoła ormiańskiego nie może być nie-Ormianin. Niemożliwe są wobec tego żadne konwersje z innych wyznań, natomiast przejście samego Ormianina na inną religię traktowane jest wśród jego rodaków niemal jako zdrada narodowa.

Spór o naturę Chrystusa

Przyczyną rozłamu, który nastąpił po Soborze Chalcedońskim, był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 948

Spis treści
Zamów abonament