Bestie wielogłowe
Oteatrze i Ameryce
Bestie wielogłowe
Z Arthurem Millerem rozmawia Martti Pukko
Co pan teraz pisze?
Pracuję nad nową sztuką, lecz jak zwykle nie wiem, kiedy ją skończę. Być może, potrwa to jeszcze jakiś czas, a może już jutro postawię ostatnią kropkę. Nie mogę zatem nic o niej powiedzieć, ponieważ jej forma nie jest jeszcze ustalona. Nigdy zresztą tego nie robię, nim nie skończę.
Chciałbym porozmawiać o te -atrze. Według znanego polskiego odnowiciela teatru, Jerzego Grotowskiego, teatr w Stanach Zjednoczonych jest martwy. Co pan o tym sądzi?
Częściowo jest to prawda, zwłaszcza jeśli chodzi o Broadway. Jednakże są też w Stanach miejsca, w których dzieją się ciekawe rzeczy. Zresztą wątpię, by gdziekolwiek indziej na świecie, a już na pewno nie na Zachodzie, teatr zachował dawną żywotność. Został on w w rozmaity sposób wyparty przez film i -- poza Wielką Brytanią, a może także i Skandynawią -- teatr został totalnie skomercjalizowany. Chcę także przypomnieć, że w tym wieku liczbę wybitnych dzieł teatralnych można by policzyć na palcach jednej, co najwyżej dwóch rąk.
Mógłby je pan wymienić?
Z pewnością jest to Czechow, atakże Ibsen, Strindberg. .. Ale poza nimi coraz trudniej mówić o znaczących dziełach. Jest to, jak mi się wydaje, kwestia nowych czasów. Teatr nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta