Nowoczesność to nie wszystko
Zachód: wyjątkowy, a nie uniwersalny
Nowoczesność to nie wszystko
Samuel P. Huntington
W ostatnich latach ludzie Zachodu upewniali siebie samych, a irytowali innych podkreślaniem tezy, że kultura Zachodu jest i powinna być kulturą całego świata. Taka teoria występuje w dwóch formach. Jedna -- to teza o coca-kolonizacji. Jej zwolennicy dowodzą, że cały świat ogarnia zachodnia, przede wszystkim amerykańska kultura masowa. Amerykańska kuchnia, styl ubierania, muzyka pop, kino i artykuły konsumpcyjne są coraz bardziej entuzjastycznie przyjmowane na wszystkich kontynentach. Druga teza wiąże się z pojęciem nowoczesności. Dowodzi ona nie tylko, że to Zachód kieruje światem w drodze do nowoczesności, ale że w innych cywilizacjach modernizacji towarzyszy westernizacja -- porzucanie tradycyjnych wartości, instytucji i obyczajów, przyjmowanie zaś tych, które dominują na Zachodzie. W myśl obu tych tez świat, jaki się wyłania, jest jednorodny i zachodni w sposób uniwersalny -- i obie, choć w różnym stopniu, są błędne, aroganckie, fałszywe i niebezpieczne.
Rzecznicy tezy o coca-kolonizacji kulturę utożsamiają z konsumpcją dóbr materialnych. Ale serce kultury to język, religia, wartości, tradycje i obyczaje. Picie coca-coli nie sprawia jeszcze, że Rosjanie myślą tak jak Amerykanie, podobnie jak jedzenie suszi nie powoduje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta