Wielki lot kondora
Pazury jak u kury, lecz majestat większy
Wielki lot kondora
Nad kamienną pustynią północnej Arizony, sześć kalifornijskich kondorów rozwinęło swe wielkie skrzydła. -- Są już gotowe do lotu -- orzekł Bill Heinrich, biolog z fundacji zajmującej się ochroną ptaków drapieżnych. Cztery samice i dwa samce powędrują nad równinami i lasami sosnowymi do nowego domu w przestworza.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, te majestatyczne sępy przywrócone naturze polecą ponad 50 km w stronę północnego Wielkiego Kanionu, po 15 latach wysiłku uczonych nad ich reintrodukcją. Są to pierwsze próby utworzenia kolonii kondorów, poza Kalifornią, które kiedyś zamieszkiwały tereny Ameryki Północnej. Na rezultaty eksperymentu przyjdzie poczekać co najmniej 10 lat
W 1991 r. naukowcy po raz pierwszy przeprowadzili reintrodukcję kondorów w Kalifornii. Dokarmiane są przez cały czas, wiemy, że świetnie sobie radzą, ale jeszcze są za młode, aby mieć dzieci. Za 5--6 lat dopiero będą w stanie założyć rodzinę.
Tym największym latającym ptakom "International Herald Tribune" poświeca prawie całą kolumnę.
Dlaczego świat zainteresował się nimi?
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Janusza Sielickiego, który kieruje Ośrodkiem Rehabilitacji i Hodowli Ptaków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta