Dyskusje pod Akropolem
Dyskusje pod Akropolem
Zjawiskiem, które spędza sen z oczu wielu twórcom, jest szeroko rozumiana komercjalizacja, a więc dominacja motywu zysku nad wartościami humanistycznymi.
W przemówieniu, wygłoszonym na niedawnym Europejskim Kongresie Pisarzy, grecki minister kultury Evangelos Venizelos podkreślił "potrzebę, aby pisarz poszukiwał czytelnika i vice versa, na rynku literackim, który widnieje ponad i poza rynkiem komercyjnym w imię zysku ignorującym istotę życia".
Prezes Kongresu Jochen Kelter wyraził pogląd, że "rynek mający być zaprzeczeniem ideologii, sam w sobie stał się ideologią". A przecież "my wiemy, że rynek nie jest jakąś najwyższą istotą, która po załamaniu się komunizmu, w tych dniach niemalże hedonistycznych zastąpiła Boga i Partię. Sam rynek, a zwłaszcza struktura jego reguł jest także produktem woli politycznej, politycznych wpływów. Używając określenia potocznego powiem, że jest on też transakcją polityczną. Rynek ma swój własny bagaż ideologiczny, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta