Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczyt lata

24 grudnia 1996 | Plus Minus | GH

Szczyt lata

Opowieść rzymska

Gustaw Herling-Grudziński

Z Dziennika

Czytam w moim Dzienniku pisanym nocą pod datą 15 sierpnia 1977: "Nazwa Ferragosto (szczyt lata 15 sierpnia) jest zbitką Feriae Augusti, ustanowionych dekretem imperialnym w 18 roku przed narodzeniem Chrystusa; sierpniowe święto pogańskie (w późniejszym kalendarzu katolickim Wniebowzięcie NMP) liczy więc sobie dwa tysiące lat.

Kto w Ferragosto patrzy na znieruchomiały Rzym z któregoś z wysokich belvedere, kto w starym Rzymie zapuszcza się w uliczki ogołocone z przechodniów i o ślepych oknach we wszystkich domach, powinien wiedzieć, że w cienistym, dusznym i lepkim skwarze czterech ścian za żaluzjami lęgną się często w głowach nielicznych pozostałych w mieście myśli o samobójstwie. Potwierdzają to statystyki, w których mowa z pewną dramatyczną przesadą o gwałtownym, niepohamowanym, sierpniowym "paroksyzmie samozniszczenia" wśród tych, co z miasta nie chcieli czy nie mogli uciec".

Raport Kwestury

W zeszłym roku, 1995, "paroksyzm samozniszczenia" obrodził wyjątkowo obficie. W nocy z 15 na 16 sierpnia dziewięć osób odebrało sobie życie. Raport rzymskiej Kwestury, sporządzony przez podoficera do specjalnych zleceń Tarantino i podpisany przez kapitana Flavio Carbonari, przynosił pełny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 948

Spis treści
Zamów abonament