Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia powikłana "Życia Warszawy"

24 grudnia 1996 | Media, Internet | GS

Historia powikłana "Życia Warszawy"

Grzegorz Sieczkowski

Kiedyś był to jeden z największych dzienników, dzisiaj jego ranga jest o wiele mniejsza. Często w środowisku dziennikarskim mówiło się o legendzie "Życia Warszawy". O tym, że była to gazeta wyjątkowa na polskim rynku prasowym, która w sposób wyraźny różniła się od innych pism mocniej uzależnionych od ówczesnych władz.

"Życie Warszawy" miało opinię poważnego, szacownego dziennika. Pisywali w nim znani pisarze i intelektualiści. Wśród nich był Jerzy Andrzejewski, Jerzy Broszkiewicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Konwicki, Władysław Kopaliński, Adolf Rudnicki, Jan Parandowski, Antoni Słonimski i wielu innych. Starzy pracownicy gazety twierdzą, że gdy Jarosław Iwaszkiewicz zaczął publikować swoje cotygodniowe felietony "Rozmowy o książkach", które w rzeczywistości były zakamuflowanymi rozmowami o ludziach, nakład wzrósł o pięćdziesiąt tysięcy. Dla czytelników gazeta była też ważna z powodu drobnych ogłoszeń oraz nekrologów, które nazywano kroniką towarzyską. Nekrologi te w wielu wypadkach były jedyną publiczną informacją o niektórych ludziach, źle widzianych przez komunistyczny reżim. O żołnierzach Armii Krajowej i działaczach Polskiego Państwa Podziemnego,

W ostatnich latach, po zmianach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 948

Spis treści
Zamów abonament