Arka
Odrzucając totalitaryzmy, pozbyliśmy się w ogóle myślenia w kategoriach celu
Arka
Krzysztof Penderecki
"Także czasy upadku i zmierzchu mają święte prawo do naszego współczucia" -- napisał w swoich rozważaniach o sensie historii Jacob Burckhardt. Nie wiadomo, czy wielki pisarz odniósłby te słowa również do naszej epoki, ale warto o nich pamiętać zwłaszcza obecnie, gdy zalewani wprost jesteśmy ponurymi diagnozami i czarnymi przepowiedniami. Nie jest oczywiście łatwo dostrzegać w okresach kryzysu zapowiedzi przełomu -- bo na tym, jak sądzę, miałoby polegać okazywanie współczucia czasom trudnym. Miłość do przyszłych pokoleń -- grecka storge -- nakazuje nam jednak wierzyć w geny nieustającej odnowy, zakodowane w gatunku ludzkim.
Storge -- to ulubione słowo Oskara Miłosza, poety i wizjonera, zmarłego w 1939 roku, który doświadczając tragizmu swoich czasów, potrafił jednocześnie zdobyć do nich pozytywny dystans. W traktacie poetyckim -- "Ars Magna", wydanym w Paryżu w 1924 roku, pisał: "Czy muszę dodawać, że epoka, w której cierpiałem, jak nie cierpiało żadne serce śmiertelne, jest najgłupszą i najpodlejszą ze wszystkich, epoką ruchu we wszystkich dziedzinach, w miłości, sztuce, nauce, polityce? (. .. ) A jednak kocham i podziwiam moją epokę, i dziękuję memu Mistrzowi za to, że mnie w nią rzucił:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta