Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płyty Stanisława Vincenza

24 grudnia 1996 | Plus Minus | AZ

Niemiecka muzyka

Płyty Stanisława Vincenza

Lwów, jesień 1939. W jakimś fragmencie swych pamiętników (potem chyba zbeletryzowanych) odnotowała tę tragiczną jesień Maria Dąbrowska. Sam pisałem o tym dopiero jakieś dwadzieścia lat później, gdy Zdzisław Sierpiński (. .. ) wznawiał "Ruch Muzyczny". Miał to być felieton kogoś z pozamuzycznego kręgu. (Aby okazać się godnym zamówienia, rzecz brałem w trochę patetyczną formę) .

Było to w parę miesięcy po wrześniowej klęsce. Świat zmienił nagle wymiary i barwy, stare więzi rozpadły się. W zniszczonym bombardowaniami i oblężonym Lwowie, pełnym "bieżeńców" i bezdomnych polskich żołnierzy, widziało się naraz inne mundury, inne odznaki na czapkach i inne twarze. Było głodno, surowo i chłodno. Zza Sanu dochodziły najsprzeczniejsze wiadomości. Nasza aktualna sytuacja polityczna pogłębiała jeszcze bardziej chaos uczuć, pojęć, myśli.

"Ta lwowska jesień podcięła mój łagodny, niezdecydowany świat gimnazjalny (. .. ) Wyrywała mnie z jego ram. Stawiała pytania.

Pierwszy raz widziałem trupy ludzkie na ulicach. Nietrwałość rzeczy sprawdzała się: przy każdym krawężniku leżały szczątki samochodów z tabliczkami rejestracyjnymi całej niemal Polski. Z wyrwaną skórą siedzeń, wypatroszonymi oczodołami zegarów. ..

Boleśnie przeżywałem zniewagę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 948

Spis treści
Zamów abonament