Politycy, poeci i inni
Kariery Polaków na Litwie
Politycy, poeci i inni
Jerzy Haszczyński z Wilna
-- Przez długie lata jak się widziało sprzątaczkę czy kogoś zamiatającego ulicę, to można było podejść i zacząć rozmowę po polsku. Tak było i tak jeszcze jest. Formowanie nowej inteligencji to bowiem długi proces -- mówi o Polakach na Litwie uważany za ich najbogatszego przed kowicz. Po wojnie Wilno i Wileńszczyznę opuściła prawie cała polska inteligencja, nie został prawie nikt, kto miał coś do stracenia. Ostatecznie pozostali niemal wyłącznie najbiedniejsi Polacy, głównie rolnicy.
Przez lata mniejszości polskiej zależało przede wszystkim na przetrwaniu, wyższe aspiracje były wielką rzadkością. -- Jeżeli ojciec był szoferem, to ideałem kariery dla jego syna też była posada szofera, tylko może na lepszym samochodzie -- opowiada na podstawie wspomnień rodzinnych Art tewskiego, z wykształcenia fizyk. Czy dziś sytuacja Polaków na Litwie jest inna, czy chcą i mogą robić kariery, w jakich dziedzinach i jakim kosztem?
Osamotniona pani minister
Kiedy Aldona Baranauskiene, z domu Kutuć, została na początku tego roku ministrem budownictwa, prawie nikt w środowisku polskim nie wiedział, że jest Polką. -- Dowiedzieliśmy się o tym niedawno, gdy kandydowała w wyborach z ramienia Partii Kobiet i potrzebne jej były głosy Polaków zes Akcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta