Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawa ducha

24 grudnia 1996 | Plus Minus | AJ

Uprawa ducha

Wiele się mówi otendencjach kryzysowych we współczesnej kulturze europejskiej. Pan profesor natomiast uważa, iż tendencje te pojawiły się już na początku epoki nowożytnej. Mówi pan o zaniku mądrości, tj. kultury ducha. W jakiej mierze jest to skutek nowej definicji kultury?

Dla mnie jest jasne, że życie kultury jest absolutnie zależne, choć tego się bezpośrednio nie widzi, od wpływu filozofii w jej klasycznym rozumieniu, które jest próbą rozpoznania rzeczywistości. Bez tego kultura traci swój sens i swoją żywotność. Dyscyplina filozoficzna, próbująca ująć rzeczywistość, która otacza człowieka, to metafizyka. Nie jest ona jednak wywoływaniem duchów, czy -- jak mówił Kant -- oglądem zjaw; polega natomiast na tym, że człowiek wnika swym intelektem, głęboko jak tylko może, w strukturę rzeczywistości.

W miarę, jak intelekt traci kontakt z rzeczywistością, zamiera też kultura. Bo te związki są o wiele głębsze niż nam się wydaje. Moje kilkadziesiąt lat, poświęconych głównie historii filozofii, a przede wszystkim dziejom XV stulecia, pozwoliły mi zobaczyć, jak w ciągu wieków popadała w letarg metafizyka, szukając kontaktu z rzeczywistością. To jest, moim zdaniem, przyczyna kryzysu kultury białego człowieka.

Metafizyka, którą nazywa pan też filozoficzną refleksją na temat głębokich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 948

Spis treści
Zamów abonament