Lenin, Piotr i cmentarz
List z Petersburga
Lenin, Piotr i cmentarz
"To nieszczęście mieszkać w Petersburgu, najbardziej atrakcyjnym i najbardziej zmyślonym mieście na świecie" -- pisał Dostojewski w "Notatkach z podziemia". W "Przewodniku po przemianowanym mieście" (1979) Josif Brodski zwraca uwagę na dwa pomniki, które symbolizują historię miasta i dwa światy z nią związane. Przed Dworcem Finlandzkim stoi pomnik Lenina: "jedyny w swoim rodzaju. I rzecz bynajmniej nie dotyczy statui, towarzysz Lenin bowiem jest tu przedstawiony w sposób zwykły, z ręką wyciągniętą w przestrzeń, jak gdyby zwracał się nie do mas, lecz cokołu. Towarzysz Lenin bowiem deklamuje, stojąc na pancernym samochodzie (. .. ) O ile wiem, jedyny to w świecie pomnik człowieka na samochodzie pancernym. Już choćby pod tym względem mamy tu do czynienia z symbolem Nowego Świata. Stary świat uosabiał zwykle ludzi na koniach. Zgodnie z taką właśnie okolicznością, o jakie trzy kilometry w dół rzeki, na przeciwległym brzegu, stoi pomnik Piotra Wielkiego, którego imieniem nazwano to miasto od jego założenia".
Ci dwaj ludzie -- pisze Brodski -- ponoszą w jednakowej mierze odpowiedzialność za nazwę miasta. Piotr I miał jego wizję, szerzej wizję Rosji zwróconej ku światu. Kiedy tak się zdarza, że wizjoner jest w dodatku cesarzem, wówczas działa bez wszelkiej litości. Określenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta