Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Związek nie ochroni, gdy zaniedba formalności

04 marca 2014 | Prawo i praktyka | Marcin 
Wojewódka
dr Marcin Wojewódka
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
dr Marcin Wojewódka

Czynności, jakie pracodawca podjął bez konsultacji z zakładową organizacją związkową, mimo takiego wymogu, nie są wadliwe, jeśli miało to miejsce przed dniem przedstawienia przez związek informacji o liczbie swoich członków.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 20 grudnia 2012 r. podjętej w 7-osobowym składzie (III PZP 7/12).

Mowa tu o informacji, jaką organizacja związkowa ma obowiązek – zgodnie z art. 251 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych – składać pracodawcy co kwartał, o liczbie zrzeszonych osób.

W tej sprawie rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Powodem było to, że w orzecznictwie SN pojawiły się rozbieżności dotyczące dopuszczalności złożenia przez zakładową organizację związkową (zoz) informacji o łącznej liczbie zrzeszonych w niej członków zrzeszonych po upływie terminu oraz o skutkach takiego spóźnienia.

Zgodnie z dyspozycją art. 251 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych uprawnienia zoz przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków. Natomiast ust. 2 tego przepisu zobowiązuje taką organizację do informowania pracodawcy raz na kwartał – według stanu na jego ostatni dzień – o łącznej liczbie członków zrzeszonych w tej organizacji. Termin, w jakim organizacja powinna wywiązywać się z tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament