Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oscary zaangażowane

04 marca 2014 | Kultura | Barbara Hollender
Matthew McConaughey i Kate Blanchett – najlepsi aktorzy w rolach pierwszoplanowych
autor zdjęcia: Joe Klamar
źródło: AFP
Matthew McConaughey i Kate Blanchett – najlepsi aktorzy w rolach pierwszoplanowych

Kino | „Zniewolony..." najlepszym filmem. Najwięcej statuetek dla „Grawitacji"

Barbara Hollender

Jak było? Poważniej niż zwykle. Na scenie niewiele było wygłupów i osobistych przytyków, które często dominowały na oscarowych galach. Za to więcej odniesień do niepokojów współczesnego świata. Zresztą już zestaw nominowanych tytułów świadczył, że Hollywood przestał żyć własnymi sprawami i zaczął uważniej się rozglądać wokół.

Terroryzm, traumy początku XXI wieku i trudne wychodzenie z kryzysu sprawiły, że nawet w wielkich studiach powstają ostatnio produkcje, których autorzy pokazują niełatwą codzienność Ameryki lub bez znieczulenia rozliczają się z jej przeszłością.

Prawdziwe historie

Dziś niepokój na dobre zakradł się na amerykański ekran. Filmowcy szukają tematów w gazetach. Na ceremonii rozdania Oscarów obok aktorów siedzą pierwowzory ich bohaterów. 80-letnia Irlandka Philomena Lee, która po pół wieku trafiła na ślad własnego syna, zabranego jej przez siostry zakonne do adopcji w latach 50. XX wieku. Richard Phillips, kapitan statku porwanego przez somalijskich piratów w 2009 roku. Statuetkę za scenariusz „Zniewolonego..." odbiera John Ridley, który zaadaptował pamiętnik napisany przez Solomona Northupa. Ten Afroamerykanin, wolny człowiek, został w 1841 roku porwany w Waszyngtonie i sprzedany jako niewolnik na Południu. W niewoli spędził 12...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament