Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwazja Putina uderza w giełdy

04 marca 2014 | Ukraina
Przecena na giełdach była w poniedziałek najbardziej spektakularna w Rosji oraz na Ukrainie, ale pod presją znalazły się również inne europejskie parkiety. Dotyczy to szczególnie rynków państw powiązanych gospodarczo z Rosją i Ukrainą oraz zaangażowanych w próby rozwiązania konfliktu, takich jak Polska i Niemcy.   Jak będzie wyglądała sytuacja na tych rynkach w nadchodzących dniach, zależy  w ogromnym stopniu od tego, jak będzie zmieniała się sytuacja na Krymie. Ewentualna wojna może bardzo silnie uderzyć w polski i niemiecki rynek, ale także inne parkiety naszego regionu. —hk
źródło: Rzeczpospolita
Przecena na giełdach była w poniedziałek najbardziej spektakularna w Rosji oraz na Ukrainie, ale pod presją znalazły się również inne europejskie parkiety. Dotyczy to szczególnie rynków państw powiązanych gospodarczo z Rosją i Ukrainą oraz zaangażowanych w próby rozwiązania konfliktu, takich jak Polska i Niemcy. Jak będzie wyglądała sytuacja na tych rynkach w nadchodzących dniach, zależy w ogromnym stopniu od tego, jak będzie zmieniała się sytuacja na Krymie. Ewentualna wojna może bardzo silnie uderzyć w polski i niemiecki rynek, ale także inne parkiety naszego regionu. —hk

Rynki | Rosyjski parkiet doświadczył panicznej wyprzedaży, największej od kryzysu w 1998 r. Mocno traciły też polskie akcje.

hubert Kozieł

Kapitalizacja moskiewskiej giełdy spadła w poniedziałek aż o 58 mld dol. W ciągu kilku godzin wyparowało z niej więcej pieniędzy, niż przeznaczono na olimpiadę w Soczi (około 50 mld dol.).

Micex, czyli główny indeks moskiewskiego parkietu, spadł w ciągu sesji o 10,8 proc., a zniżkował w ciągu dnia nawet o 13 proc.

Mocno traciły kursy akcji największych spółek z rosyjskiego rynku. Papiery Gazpromu spadały o 11 proc., Sbierbanku o 9 proc., Rosnieftu o 7 proc., koncernu Mechel (największego producenta węgla w Rosji) o ponad 20 proc. Tak dużych spadków rosyjska giełda nie widziała od 2008 r.

Świat też traci

Mocno poturbowany został również rynek ukraiński. Kijowski indeks giełdowy Ukrainian Equities spadł wczoraj o 11,7 proc. WIG Ukraina, czyli indeks ukraińskich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, tąpnął w ciągu sesji o 16 proc.

Ukraina od wielu miesięcy była traktowana przez inwestorów jako potencjalny bankrut. Groźba wojny z Rosją tylko podsyciła ich obawy. Rentowność jej długu zapadającego w czerwcu sięgała w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament