Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzic skłamie i weźmie opiekę

04 marca 2014 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
Agata Lankamer-Prasołek
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer

UPRAWNIENIA | Kodeksowe wolne od pracy na zdrowe dziecko to zwolnienie celowe. Ale szef nie ma możliwości sprawdzić, czy pracownik go potrzebuje. Nawet jeśli podwładny faktycznie nie wychowuje dziecka, jego wniosek jest dla pracodawcy wiążący. Przepisy nie pozwalają mu też żądać udokumentowania, że drugi rodzic nie skorzysta z tego uprawnienia.

Zwolnienie od pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat 14 przysługuje w wymiarze 2 dni w każdym roku kalendarzowym. Przepis posługuje się pojęciem pracownika wychowującego co najmniej 1 dziecko. Wskazuje wiec, że wymiar zwolnienia jest stały i nie zależy od liczby wychowywanych potomków. Zatem nawet w rodzinie wielodzietnej zwolnienie to przysługuje obojgu rodzicom lub opiekunom łącznie przez 2 dni w roku.

Przypisanie zaś dni zwolnienia do roku kalendarzowego wskazuje na dwie kolejne cechy charakterystyczne tej opieki nad dzieckiem. Przepis nie przewiduje prawa do ekwiwalentu za niewykorzystane przez rodzica lub opiekuna dziecka dni zwolnienia. Zatem z końcem roku niewykorzystane dni opieki przepadają. Od stycznia następnego roku pracownik może skorzystać już tylko z nowej puli wolnego w nowym, maksymalnym 2-dniowym wymiarze.

Wątpliwość 1

Bez weryfikacji oświadczenia opiekuna

Pracodawca udziela zwolnienia na opiekę dziecka, które nie ukończyło 14 lat, na podstawie oświadczenia pracownika o zamiarze wykorzystania jednego czy dwóch dni wolnego z tego tytułu.

Zwolnienie z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem to jedno z uprawnień, z których może korzystać tylko jedno z jego rodziców lub opiekunów (art. 1891 k.p.). Wydaje się więc, że do swojego wniosku o udzielenie 2 dni zwolnienia pracownik powinien...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament