Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd musi rozpoznać sprawę bez zbędnej zwłoki

04 marca 2014 | Administracja
Magdalena Sobczak
źródło: materiały prasowe kongresu
Magdalena Sobczak

Procedury | Gdy rozpatrzenie wniosku w terminie przewidzianym w ustawie nie jest możliwe, organ jest zobowiązany do zawiadomienia o tym wszystkich stron postępowania.

Magdalena Sobcza, k radca prawny Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło & Topolewski S.K.A.

Stronie postępowania administracyjnego przysługuje prawo do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki – bez względu na przedmiot i zawiłość sprawy. Tak wynika z art. 35  kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.). Z kolei określona w art. 12 k.p.a. zasada szybkości i prostoty postępowania obliguje organy administracji do podejmowania działań mających na celu rozstrzygnięcie sprawy (tj. zakończenie postępowania wydaniem decyzji administracyjnej) w sposób wnikliwy i sprawny przy zastosowaniu najprostszych środków prowadzących do jej załatwienia.

W jakim terminie

Wart. 35  par. 2–3 k.p.a. wskazano terminy załatwienia poszczególnych rodzajów spraw, dokonując następującego ich podziału:

1) niezwłocznie powinny zostać rozpoznane sprawy, w których strona przedstawiła wszelkie dowody wraz z wnioskiem o rozpoznanie albo takie, w których rozstrzygnięcie może zostać wydane w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane lub znane organowi z urzędu (par. 2 art. 35 k.p.a.). W praktyce niezwłoczne rozpoznanie sprawy najczęściej występuje w sprawach prostych, w których organ administracji orzeka o uprawnieniach strony.

Przykład:

Petent złożył wniosek o

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament