Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie dostanie PIT zaraz po podpisaniu umowy

04 marca 2014 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Tomasz Hatylak
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Hatylak

Jeśli z umowy sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynika, że cena będzie płacona w częściach, to przychody z tego tytułu powstaną z chwilą wymagalności poszczególnych rat.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 12 lutego 2014 r. (I SA/Kr 2187/13).

Stan faktyczny

Małżonkowie byli wspólnikami spółki z o.o. i posiadali po 400 udziałów o wartości nominalnej 1000 zł. W 2003 r. w chwili zawiązania spółki udziały zostały objęte za kwoty w wysokości po 400 tys. zł. Pod koniec grudnia 2012 r. podatnicy zawarli umowę sprzedaży udziałów w spółce. Kupująca zobowiązała się do zapłaty 1 411 500 zł za każde sprzedane 400 udziałów.

Z wniosku wynikało, że małżonkowie zgodzili się na wypłatę należnych im kwot w trzech ratach. Zgodnie z zapisami umowy każda z rat ma być powiększona o odsetki umowne liczone od niespłaconej części określonej w wysokości 6,5 proc. w skali roku, z końcoworoczną kapitalizacją w okresie od zawarcia umowy do 31 grudnia 2014 r. Od 31 grudnia 2014 r. odsetki umowne liczone od niespłaconej części ceny miały wzrosnąć do 7 proc. w skali roku z końcoworoczną kapitalizacją.

Podatnicy zapytali, kiedy powstaną u nich przychody należne w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT ze sprzedaży udziałów w spółce z o.o. Sami uważali, że przychody te powstają z chwilą wymagalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament