Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed wyborami wójt musi iść na urlop

04 marca 2014 | Administracja | Michał Cyrankiewicz
Prof. Andrzej Szewc
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Prof. Andrzej Szewc
autor zdjęcia: Miroslaw OwczareK
źródło: Rzeczpospolita

Uprawnienia | Burmistrz tak jak każdy inny pracownik ma prawo do corocznego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego, który powinien wykorzystać w naturze. Zastąpienie go ekwiwalentem pieniężnym jest możliwe tylko wyjątkowo.

Wójt gminy, burmistrz i starosta są organami administracji publicznej. Jednocześnie są pracownikami samorządowymi, zatrudnionymi na podstawie wyboru. Ich status pracowniczy reguluje ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) oraz kodeks pracy (dalej k.p.). Prawo do urlopu tych osób reguluje kodeks pracy.

– Stosownie do art. 152 k.p. w trakcie trwania zatrudnienia pracownicy (w tym wójt, burmistrz, starosta) mają prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, który co do zasady powinien być udzielony w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo (art. 161 k.p.) – mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy. – Jeżeli pracownik nie mógł wykorzystać urlopu wypoczynkowego w tym roku, w którym nabył do niego prawo, to pracodawca jest obowiązany udzielić tego urlopu najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 k.p.) – wyjaśnia.

Nie tylko podpisywanie wniosków

Pracodawcą wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest urząd gminy, a w przypadku starosty – starostwo powiatowe. Jednocześnie wójt (burmistrz czy starosta) nie mają bezpośredniego przełożonego, bowiem sami wykonują obowiązki pracodawcy wobec podległych pracowników. Ustawodawca wskazał jednocześnie, kto – w imieniu pracodawcy – wykonuje wobec wójta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament