Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż trwa zamieszanie z drukami zwolnień lekarskich

04 marca 2014 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

DOKUMENTY | Z początkiem roku miał zacząć obowiązywać tylko jeden wzór zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Jednak okres obowiązywania starych formularzy został bezterminowo przedłużony.

Od 1 stycznia 2014 r. miały obowiązywać jedne wzory druków ZUA ZLA i ZLA/K –  wprowadzone rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 13 stycznia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2012 r. poz. 78 ze zm.).

W dużej  mierze miało to usprawnić pracę płatnikom zasiłków. Jednak w komunikacie z 13 lutego 2014 r. na stronie ww.zus.pl czytamy informację, że „mając na uwadze ważny interes świadczeniobiorców, płatnicy zasiłków mogą przyjmować i honorować zaświadczenia lekarskie wystawione na formularzu według wzoru obowiązującego do 31 grudnia 2013 r., jako dowód stwierdzający czasową niezdolność do pracy i stanowiący podstawę do wypłaty świadczeń za okres niezdolności przypadający także po tej dacie".

Do czego służy ZLA

Na podstawie art. 53 i 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament