Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nagła kontrola w firmie zablokuje planowane wakacje

04 marca 2014 | Dobra Firma

Pracodawca może z własnej inicjatywy przesunąć podwładnemu termin urlopu wypoczynkowego. Muszą to być jednak szczególnie ważne powody.

Termin urlopu wypoczynkowego etatowca może być zmieniony nie tylko na jego wniosek umotywowany istotnymi przyczynami (art. 164 § 1 k.p.). Dopuszczalne jest to też ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, gdyby absencja podwładnego miała poważnie zakłócić tok pracy. Taką sytuację przewiduje art. 164 § 2 k.p.

To zatrudniający ocenia okoliczności uzasadniające zmianę czasu urlopu. Za tą modyfikacją przemawiają jednak tylko ważne względy dotyczące organizacji pracy. Przykładowo będzie to niezapowiedziana kontrola urzędu, w trakcie której powinien być obecny pracownik mający wtedy zaplanowany urlop. Muszą to więc być nagłe przyczyny. Jeżeli zatem wystąpią zdarzenia możliwe do przewidzenia przy planowaniu urlopów, szefowi nie wolno dokonać jakichkolwiek zmian w terminach wypoczynku.

W doktrynie powszechnie przyjmuje się, że istnieją podstawy do zastosowania w drodze analogii art. 167 § 2 k.p. W konsekwencji pracownik może się domagać od zatrudniającego zwrotu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z przesunięciem terminu urlopu, a przełożony musi je pokryć.

Jest też przeciwny pogląd. W razie stwierdzenia, że szef...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament