Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na jakiej podstawie skupowane odpady ująć jako koszt

04 marca 2014 | Dobra Firma | Konrad Piłat

EWIDENCJE | Zakup surowców wtórnych od osób fizycznych może być dokumentowany dowodami wewnętrznymi. Nabycie rzeczy używanych należy potwierdzić umową.

- Prowadzę zakład wulkanizacyjny i rozliczam podatek dochodowy na podstawie księgi przychodów i rozchodów (kpir). Planuję rozszerzyć działalność o skup używanych opon zarówno od klientów wymieniających je na nowe, jak i z innych źródeł (np. giełdy samochodowej). Czy tego typu zakupy mogę dokumentować dowodami wewnętrznymi? – pyta czytelnik.

Odpowiedź na pytanie jest uzależniona od stanu skupowanych opon. Jeśli nie nadają się one do dalszego używania, to są traktowane jako odpady poużytkowe. W takiej sytuacji wystarczającym dokumentem potwierdzającym ich nabycie będzie dowód wewnętrzny. Inaczej jest, gdy czytelnik nabędzie w celu odsprzedaży używane opony, których stan pozwala na ich dalszą eksploatację (gdy np. dotychczasowy ich właściciel zdecydował się na zakup innego modelu, ponieważ dotychczasowy go nie satysfakcjonował ze względu na zbyt duży hałas wytwarzany w czasie jazdy z wysokimi prędkościami). Wtedy zakup powinien zostać potwierdzony umową.

Skąd biorą się te rozbieżności? Z pytania czytelnika wynika, że ustala on dochód z działalności na podstawie regulacji zawartych w rozporządzeniu ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm. – dalej rozporządzenie). Tam należy zatem szukać odpowiedzi na zadane pytanie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament