Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dom przekształcić w sklep

04 marca 2014 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

PRAWO BUDOWLANE | Przepisy dopuszczają przekształcenie mieszkania na biuro oraz adaptację różnego typu obiektów do działalności usługowej, ale pod pewnymi warunkami.

O zmianie sposobu użytkowania obiektu mówi art. 71 prawa budowlanego. Zgodnie z nim polega ona na: „podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki":

- bezpieczeństwa pożarowego,

- bezpieczeństwa powodziowego,

- pracy,

- zdrowotne,

- higieniczno-sanitarne,

- ochrony środowiska

bądź

- wielkości lub układu obciążeń.

Oznacza to, że gdy przedsiębiorca planuje rozpocząć działalność mającą wpływ na wymienione w przepisie warunki, niezbędne jest załatwienie formalności budowlanych, a gdy tego wpływu nie ma, to  formalności oczywiście są zbędne.

Do kogo skierować wniosek

Przedsiębiorca, który zdecydował się na zmianę sposobu użytkowania obiektu, ma obowiązek zgłosić swój zamiar staroście (prezydentowi miasta na prawach powiatu). W tym celu składa się wniosek i dokumenty. Następnie trzeba się uzbroić w cierpliwość i poczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie starosta nie wniesie sprzeciwu, można rozpoczynać prace adaptacyjne.

Ale może być zgoła inaczej. Bywa bowiem i tak, że starosta, jeśli dojdzie do wniosku, że zaplanowane przez przedsiębiorcę roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, ma prawo wnieść sprzeciw i nakazać uzyskanie tego pozwolenia.

Bardzo często przedsiębiorcy popełniają błąd i najpierw przeprowadzają prace...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament