Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć obrót wierzytelnościami

04 marca 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

VAT | Podmiot, który na własne ryzyko nabywa zobowiązania zagrożone niewypłacalnością, kupując je po cenie niższej od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnie usługi.

Tomasz Krywan

Na podstawie art. 509 § 1 kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania). Jest to przelew (cesja) wierzytelności. Skutki obrotu wierzytelnościami na gruncie VAT budzą wątpliwości.

Skutki po stronie cesjonariusza

Przez długi czas uznawano, że w związku z cesją wierzytelności dochodzi do świadczenia usługi przez nabywcę (usługi, której podstawą opodatkowania jest różnica między wartością zbywanej wierzytelności a ceną zbycia). Pod koniec 2011 r. stanowisko to zostało jednak przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznane za nieprawidłowe. W wyroku Trybunału z 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 czytamy, że „podmiot, który na własne ryzyko nabywa trudne wierzytelności po cenie niższej od ich wartości nominalnej, nie świadczy odpłatnie usługi (...) i nie dokonuje tym samym czynności z zakresu działalności gospodarczej objętej zakresem stosowania wspomnianej dyrektywy, jeżeli różnica między wartością nominalną tych wierzytelności a ceną ich sprzedaży odzwierciedla rzeczywistą ekonomiczną wartość owych wierzytelności w chwili sprzedaży".

Jednolite stanowisko

Podobne stanowisko reprezentują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament