Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto odpowiada za prawidłowe ustalenie stawki VAT w ofercie

04 marca 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Sendrowski
Paweł Sendrowski, radca prawny
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Sendrowski, radca prawny

ORZECZNICTWO | To na zamawiających spoczywa obowiązek każdorazowego weryfikowania poprawności stosowanych w ofertach stawek podatkowych.

Zamawiający (Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu) odrzucił w prowadzonym przez siebie postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę fabrycznie nowego aparatu cyfrowego RTG typu telekomando – wraz z niezbędnymi elementami, montażem, uruchomieniem, wykonaniem testów odbiorczych i eksploatacyjnych ofertę złożoną przez wykonawcę (OK Medical Systems sp. z o.o.). Podstawą odrzucenia oferty wykonawcy był art. 89 ust. 1 pkt. 6 ustawy z 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych (dalej p.z.p. w związku z art. 41 ust. 2, art. 146 a pkt. 2, poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ze względu na okoliczność, iż oferta zawierała błędy w obliczeniu ceny.

Od tej czynności wykonawca wniósł odwołanie, zarzucając zamawiającemu naruszenie naczelnej zasady prawa zamówień publicznych, tj. zasady równego traktowania wykonawców oraz prowadzenie postępowania w sposób, który utrudnia uczciwą konkurencję, jak również naruszenie art. 89 ust. 1 pkt. 6 p.z.p. poprzez odrzucenie oferty niezawierającej błędu w obliczeniu ceny.

Były wątpliwości

W prowadzonym postępowaniu zamawiający powziął wątpliwości co do zastosowanej przez wykonawcę w ofercie stawki VAT, co skutkowało wezwaniem wykonawcy do złożenia wyjaśnień. Wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, uzasadniając zastosowanie przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament