Skargi więźniów: kontrola czy walka z systemem
Obecnie tylko niecały procent skarg kierowanych do Służby Więziennej uznawany jest za uzasadniony – piszą prawniczki.
Komitet przeciwko Torturom ONZ w ostatnich rekomendacjach apeluje o zmianę przepisów kodeksu karnego wykonawczego, które ograniczają możliwość składania skarg i wniosków.
W jednostkach izolacyjnych prawie wszystkie aspekty życia osoby uwięzionej są silnie regulowane przez ich władze. Organy jednostek penitencjarnych każdego dnia podejmują decyzje, które wpływają na podstawowe prawa tych osób. Wprowadzenie mechanizmów niezależnego kontrolowania miejsc pozbawienia wolności ma zapobiegać przekroczeniu tych uprawnień. Zazwyczaj funkcję tę sprawują: sędzia penitencjarny, rzecznik praw obywatelskich, specjalnie do tego powołane instytucje monitorujące, organizacje pozarządowe. Oprócz kontroli sprawowanej w systemie zewnętrznym muszą jednak istnieć mechanizmy kontroli instytucji od wewnątrz, a więc sami więźniowie muszą mieć prawo i skuteczną możliwość składania wniosków lub skarg, w sytuacji gdy obawiają się, że łamane są ich prawa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta