Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi menedżerskie świadczone w biznesie to jeden tytuł do ubezpieczeń

04 marca 2014 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Wbrew temu, co twierdzi ZUS, menedżer realizujący kontrakt w zakresie działalności gospodarczej, powinien opłacać składki tylko jako przedsiębiorca.

Kontrakt menedżerski to typ umowy nienazwanej (niesprecyzowanej przez przepisy). Odpowiednio można do niego stosować przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu (art. 724 – 751).

Odrębne stanowiska

W praktyce powstają problemy z określeniem, czy jeśli menedżer realizuje kontrakt menedżerski w zakresie prowadzonej przez siebie firmy, to umowa ta jest odrębnym tytułem podlegania ubezpieczeniom społecznym. Tak niekiedy przyjmuje ZUS.

Problem wynika z różnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 361, dalej ustawa podatkowa) i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych  dotyczących działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza stanowi bowiem podstawę podlegania ubezpieczeniom społecznym, a z drugiej strony dochód osoby fizycznej podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak dla ustalenia zasad podlegania ubezpieczeniom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament