Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatkowanie publicznych pieniędzy pod ścisłą kontrolą

04 marca 2014 | Administracja

Odpowiedzialność | Za złe gospodarowanie publicznymi środkami grożą sankcje – w tym m.in. nagana, kara pieniężna lub zakaz pełnienia określonych funkcji, a nawet kara pozbawienia wolności.

Arkadiusz Jaraszek asesor, Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota

Obowiązkiem urzędników jest realizowanie zadań publicznych i zaspokajanie potrzeb obywateli. Ściśle z tym zadaniem jest związane gospodarowanie publicznymi pieniędzmi. Urzędnicy, wykonując swoje zadania służbowe, powinni więc pamiętać, by publiczne wydatki nie były nieuzasadnione i nadmierne, a pozyskiwane środki nie niższe od tych należnych. Za naruszenie tych zasad urzędnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Nie tylko kierownik

Organami orzekającymi w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych w pierwszej instancji są komisje orzekające. Właściwość poszczególnych komisji określa art. 46 – 51a w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W drugiej instancji orzeczenia wydaje natomiast Główna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych (GKO).

Odpowiedzialność taka może spotkać przede wszystkim osoby pełniące funkcje kierowników jednostek sektora finansów publicznych albo wchodzące w skład organów wykonawczych takiej jednostki. Jak wskazała GKO w orzeczeniu z 28 stycznia 2013 r. (sygn. BDF1/4900/116/115-116/12/3350), to na kierowniku jednostki ciąży obowiązek zapewnienia w kierowanej przez niego placówce takiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9779

Wydanie: 9779

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament