Kiedy przy wynajmie maszyny za granicą trzeba pobrać podatek u źródła
CIT | Brak definicji ustawowych, rozbieżne interpretacje i orzecznictwo powodują, że polska spółka płacąca podmiotowi zagranicznemu za korzystanie z urządzeń może mieć duże trudności przy ocenie swojej sytuacji.
Zagraniczni przedsiębiorcy, którzy osiągają na terenie Polski określone przychody są, co do zasady, zobowiązani do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego (podatek u źródła). Jedną z kategorii przychodów, z którą ustawa o CIT wiąże obowiązek zapłaty 20-proc. podatku u źródła, są opłaty za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego. Standardowa stawka może ulec obniżeniu (nawet do zera) na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę lub na podstawie zapisów ustawy o CIT wynikających z implementacji prawa Unii Europejskiej do prawa polskiego.
Kwestie do ustalenia
Wobec braku definicji pojęcia „urządzenie przemysłowe", kwestią kluczową jest określenie, czy dane urządzenie wynajmowane od zagranicznego kontrahenta należy traktować jako urządzenie przemysłowe w myśl przepisów podatkowych. Ponadto, należy ustalić czy dochód zagranicznego kontrahenta został faktycznie osiągnięty na terytorium Polski. Brak przepisów w tym zakresie powoduje, że konieczne jest odwołanie się do praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Stanowisko fiskusa
W odniesieniu do urządzeń przemysłowych, polskie organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta