Młodociany – lepszy jako pracownik czy zleceniobiorca
ANGAŻE | Cywilny kontrakt można podpisać już z 13-latkiem, jeśli zgodzi się na to jego ustawowy przedstawiciel. Gdy jednak chodzi o pracę u rodzica, dziecko musi reprezentować kurator.
Ewa Drzewiecka
Młodzież można zatrudniać zarówno na podstawie umów o pracę, jak i kontraktów cywilnoprawnych, po spełnieniu kilku warunków, w tym po uzyskaniu zgody właściwego inspektora pracy. Jeśli jednak młodociany nie ukończył 16 lat, może pracować tylko przy działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej. Wykluczone jest więc powierzenie mu pracy w gastronomii czy przy sprzątaniu.
Wariant 1. Zlecenie albo dzieło
Osoba, która jest niepełnoletnia, ale ukończyła 13 lat, to według kodeksu cywilnego małoletni, który posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Można z nim zawrzeć umowę zlecenia czy o dzieło pod warunkiem, że zgodzi się na to jego ustawowy przedstawiciel (art. 17 k.c.). Jest nim rodzic sprawujący władzę rodzicielską (art. 98 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) lub opiekun (art. 155 § 2 i nast. k.r.o.).
Taką zgodę można wyrazić przez każde zachowanie ujawniające ją w dostateczny sposób. Ze względów dowodowych warto jednak wybrać formę pisemną, zwłaszcza że nie jest to skomplikowane. Wystarczy, gdy w treści umowy po wskazaniu zleceniobiorcy czy wykonawcy umowy o dzieło zamieści się słowa: „reprezentowany przez ...". I konsekwentnie, na jej zakończenie: „Umowę sporządzono w trzech egzemplarzach po jednym dla Zleceniobiorcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta