Wyegzekwowana płaca dla byłego pracownika nie jest wolna od składek ani podatku
ROSZCZENIA | Wypłata zaległej pensji, którą etatowiec uzyskał w wyniku wyroku sądowego, jest obciążona daninami na rzecz państwa. Nie pobiera się ich tylko od odsetek.
Marek Rotkiewicz
- Nasz były pracownik uzyskał wyrok zasądzający mu wypłatę wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych z odsetkami. Czy od należnej kwoty naliczamy składki do ZUS i zaliczkę na podatek? – pyta czytelnik.
Należność za pracę nadgodzinach należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz opłacić od niej składki na ubezpieczenia społeczne. Jednak podatku ani składek nie odprowadza się już od odsetek od zaległego wynagrodzenia.
Od czego ZUS...
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z racji m.in. zatrudnienia w stosunku pracy.
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 10 września 2009 r. (I UZP 5/09) podkreślił, że przychodem, od którego wymierzana jest w myśl art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm., dalej ustawa o sus) składka, są wszystkie otrzymane lub postawione do dyspozycji należności przysługujące pracownikowi wymienione w art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 361 ze zm., dalej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta