Problem z zaliczką przy odwrotnym obciążeniu
VAT | Od 1 października 2013 r. rozszerzono katalog towarów podlegających mechanizmowi reverse charge. Nie ma jednak przepisów przejściowych, które regulowałyby rozliczanie przedpłat otrzymanych na takie dostawy do 30 września 2013 r.
Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje zasada odwróconego obciążenia (reverse charge) w stosunku do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Oznacza ona, że VAT rozlicza nie sprzedawca, ale nabywca. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do tej ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik VAT czynny,
b) nabywcą jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem przedmiotowym, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Wówczas sprzedawca wystawia fakturę, w której nie wykazuje:
- stawki podatku,
- sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki i sprzedaż zwolnioną oraz
- kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Musi przy tym pamiętać, że faktura powinna zawierać sformułowanie „odwrotne obciążenie".
Od 1 października 2013 r. (na podstawie ustawy z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) znacznie rozszerzono katalog towarów ujętych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Obecnie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta