Przetargi: kiedy się traci wpłacone wadium
Przepisy mają zabezpieczać interesy zamawiających i zapobiegać zmowom przy zamówieniach publicznych. W praktyce przysparzają problemów – pisze ekspertka.
Wadium jest jedną z instytucji mających zabezpieczać interesy zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp lub ustawa). Wymogi dotyczące obowiązku jego żądania, zasady wnoszenia oraz zwracania zostały uregulowane w art. 45 oraz 46 pzp.
Największe wątpliwości interpretacyjne w doktrynie, w orzecznictwie sądów powszechnych i Krajowej Izby Odwoławczej budzi art. 46 ust. 4a. Zgodnie z nim: „Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3 pzp, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie".
Wątpliwości dotyczą przede wszystkim sposobu rozumienia zwrotu „nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1 pzp".
Przywołany art. 25 ust. 1 pzp stanowi: „W postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Oświadczenia lub dokumenty potwierdzające spełnianie:
1) warunków udziału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta