Łagodna erotyka i Dan Brown przyciągnęły kupujących
Po dwóch latach spadków sprzedaży na rynku książki w 2013 roku przychody wydawców nieznacznie, bo zaledwie o 0,4 proc., drgnęły w górę – wyniosły 2,68 mld zł. Wzrosła liczba tytułów, kolejny raz zmalał średni nakład.
Łukasz GoŁębiewski, PaweŁ waszczyk
Coraz więcej pozycji wydawanych jest cyfrowo. Choć tylko nieliczni wydawcy ujawnili wynik finansowy, wyraźnie widać, że pomimo cięć kosztów rentowność wydawniczego biznesu spada.
Jeszcze kilka lat temu rentowność wydawców książek wynosiła 7–8 proc. rocznie, dziś jest to 4–5 proc.
Dlaczego spada rentowność
Niekorzystne zmiany to wzrost kosztów dystrybucji, wydłużone terminy płatności do ponad 180 dni i wolna rotacja towaru, nadpodaż oferty, duża liczba przecen, brak modeli biznesowych, które pozwalałyby zarabiać na sprzedaży treści cyfrowych przy obecnym wysokim poziomie obrotu pirackimi e-bookami. Do tego dochodzą zagrożenia związane ze zmianami w systemie edukacji, zwłaszcza plan wprowadzenia od września bieżącego roku darmowego „rządowego" podręcznika, co zachwieje nie tylko pozycją wydawców książek szkolnych, ale też księgarń, a w efekcie wpłynie na cały rynek przez destabilizację i odpływ gotówki: ok. 25 proc. w skali rok do roku.
Szanse wydawców to zmniejszające się koszty druku publikacji niskonakładowych, stabilna sieć bibliotek publicznych, które mają coraz więcej środków na zakup nowości, wciąż duża liczba osób wiernych książce, na co wskazują wyniki wszystkich przeprowadzanych w 2013 roku badań czytelnictwa.
Przyszłością na pewno będzie rosnący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta