Finansowanie spółki przez wspólników
Dopłaty są godne polecenia w przypadku nieprowadzących już działalności spółek w likwidacji – zauważa prawnik.
Przepisy kodeksu spółek handlowych (ksh) przewidują specyficzną formę finansowania, mianowicie dopłaty, uregulowane w art. 177–179 ksh. Forma ta jest dostępna jedynie dla spółki z o.o. i nie występuje w przypadku spółki akcyjnej. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (art. 36 ust. 2e) dopłaty zasilają kapitał rezerwowy spółki (do 2004 r. zasilały kapitał zapasowy) jako odrębna pozycja pasywów bilansu.
Ważne, co mówi umowa
Co należy zrobić, aby dofinansować spółkę dopłatami? W pierwszej kolejności należy zadbać, aby w umowie spółki znalazł się zapis zobowiązujący wspólników do dokonania dopłat. Drugim krokiem jest, co do zasady, podjęcie w tej sprawie uchwały wspólników określającej wysokość i termin wniesienia dopłat. W końcu należy dokonać przelewu odpowiedniej kwoty na rachunek spółki (bądź na rachunek wierzyciela spółki w przypadku ewentualnego przekazu).
Zapis dotyczący dopłat jest często spotykany w umowach spółek z o.o. Niemniej zapisu o dopłatach nie zawiera wzorzec umowy tzw. spółki 24-godzinnej. Zatem jeśli ktoś wybierze tę formę założenia działalności, a chciałby mieć możliwość wnoszenia do spółki dopłat, musi po rejestracji spółki dokonać zmiany umowy spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta